pokój dziecięcy

Dlaczego kokon dla niemowlaka jest ważny?

Zadaniem rodzica w pierwszych miesiącach życia dziecka jest zapewnianie mu życia w warunkach bardzo podobnych do tych, jakie miało jeszcze przed urodzeniem. W brzuchu matki dziecku zawsze jest bardzo ciepło. Poza tym, jest tam też miękko oraz ciemno. Jest to miejsce, w którym dziecko jest bezpieczne i takie się też czuje. Jak sprawić, aby te same uczucia towarzyszył dziecku już po narodzinach?

Dziecko w kokonie

Jednym z wynalazków, które mają pomóc w stworzeniu warunków zbliżonych do tych z przed urodzenia, jest z całą pewnością kokon dla niemowlaka. Zwany rożkiem dla noworodka stworzony został przede wszystkim z myślą o tych najmniejszych dzieciach, które dopiero co przyszły na świat. Niemniej jednak, kokon dla niemowlaka może być w użycia nawet przez kilak miesięcy życia dziecka. Właściwie, przydaje się aż do momentu, gdy dziecko nie zacznie chodzić. Niemniej jednak ,z czasem zaczyna on pełnić nieco inne funkcje.

Co oprócz imitacji warunków z łona?

Jak wspomniano, rożek dla noworodka w pewnym sensie imituje warunki z łona matki. Jednakże, to nie jest jedyne jego zadanie. Z czasem dziecko przyzwyczaja się bowiem do warunków, które panują w świecie. Nie potrzebuje już aż tak dużej ciasnoty, nie przeszkadza mu światło, ani uczucie lekkiego chłodu. Czy jednak rożek dla noworodka staje się w tej sytuacji zbędny? Nic z tych rzeczy, jednak po pewnym czasie to matka ma z niego zdecydowanie większy pożytek. Rodzice chętnie korzystają z kokonu dla niemowlaka, chociażby w sytuacjach, gdy trzeba dziecko ogrzać. Jednakże, jednym z jego ważniejszych zastosowań jest utulenie i odpowiednie ułożenie dziecka w sytuacji, gdy za chwilę ma być karmione. Zwłaszcza karmienie dziecka piersią wymaga jego odpowiedniego ułożenia. Jeśli robi się to bez kokonu dla niemowlaka trwa to często bardzo długi i jest niezwykle trudne.

Zobacz też: Kokon dla niemowlaka | Szwalnia Snów

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *