tynki cementowo-wapienne Kraków

Co warto wiedzieć o tynkach?

Przez bardzo wiele lat budowlańcy preferowali korzystanie z tynków wapiennych. Dlaczego więc dzisiaj są one już tak rzadko spotykane? Wszystko przez to, że tynki gipsowe, ale tez tynki cementowo wapienne okazały się po prostu lepsze.

Trzy warstwy tynku

Warto nieco przybliżyć proces kładzenia na ścianie tynku. Jeśli chodzi o wspomniane już powyżej tynki cementowo wapienne, potrzebne są ich aż trzy warstwy. Jeśli korzysta się z kupowanego w sklepie tynku, samodzielnie rozrabianego tylko w pewnej ilości wody, warstwy nazywa się środkiem granitującym, tynkiem podkładowym oraz tynkiem dekoracyjnym. Nieco inne są warstwy w przypadku tynków cementowo wapiennych, które budowlańcy przygotowują na budowie. W tym przypadku są to obrzutka, narzut, a na końcu gładź.

Warto zauważyć, że zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku tynków gipsowych. Nie trzeba tutaj kłaść aż trzech warstw, wystarczy tylko jedna. Jest to jeden z czynników decydujących o tym, że ogólnie dużo prościej jest położyć tynk gipsowy. Czy oznacza to jednak, że uwzględniając wszystkie cechy obu rodzajów tynków za lepsze należy uznać tynki gipsowe?

Które tynki są lepsze?

Generalnie, tynki gipsowe jak i cementowo wapienne mają swoje plusy i minusy. Wydaje się jednak, że ostatecznie za nieco lepsze trzeba uznać tynki gipsowe. Nie ma bowiem cienia wątpliwości, że są one w stanie wytrzymać dłuższy okres czasu w kompletnie nienaruszonym stanie. Poza tym, otrzymanie idealnie wręcz gładkiej ściany także jest bardziej prawdopodobne, jak ma się na niej znaleźć właśnie tynk gipsowy.

Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że pod pewnymi względami mimo wszystko przeważają jednak tynki cementowo wapienne. Jaka jest ich największa przewaga? Prawdopodobnie należałoby w tym miejscu wskazać wpływ na pojawianie się korozji na metalu, który w przypadku tynków gipsowych jest duży.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *