sprowadzanie zwłok z zagranicy

Bezproblemowe sprowadzanie zwłok z zagranicy

Zagraniczne wakacje kojarzą nam się jedynie z przyjemnymi przeżyciami. Gdy nasi bliscy wyjeżdżają poza granice Polski mamy nadzieję, że wszystko pomyślnie się ułoży i poznają nowe, ciekawe miejsca na całym świecie. Niestety, czasem nie wszystko dzieje się zgodnie z planem, a choroby i nieszczęśliwe wypadki zdarzają się, niezależnie od miejsca naszego pobytu. W przypadku śmierci bliskiej osoby poza granicami Polski, oprócz trudnej sytuacji emocjonalnej, musimy zmierzyć się również z formalnościami, które dotyczą sprowadzania zwłok.
Możemy zająć się zgromadzeniem niezbędnych dokumentów samodzielnie lub powierzyć to zadanie firmie oferującej międzynarodowe usługi pogrzebowe. Pierwszym krokiem jest zdobycie zgody starosty lub prezydenta miasta, w którym zmarły ma być pochowany. Nie jest to jedyna formalność, ponieważ trzeba zgromadzić również kilka dodatkowych dokumentów, w zależności od transportu zmarłego w urnie lub trumnie. Sprowadzanie zwłok bez kremacji wymaga przedstawienia aktu zgonu, potwierdzenia przyczyny śmierci innej niż choroba zakaźna, zaświadczenia z zakładu pogrzebowego dotyczącego przestrzegania przepisów przewozu zwłok oraz ewentualnie pozwolenia na wywóz szczątków. Jeżeli przewóz zwłok z zagranicy odbywa się w urnie wymagane są akt zgonu, zaświadczenie o kremacji oraz dokument wydany przez zakład pogrzebowy, potwierdzający zawartość urny, która na czas transportu musi być umieszczona w drewnianej skrzynce.
Koszty sprowadzania zwłok różnią się w zależności od kraju i środka transportu, ale zazwyczaj wynoszą około pięciu tysięcy złotych. Aby zyskać pewność, że posiadamy wszystkie niezbędne zezwolenia i cały proces odbywa się zgodnie z wymogami formalnymi i sanitarnymi, warto zdać się w tej kwestii na zakład pogrzebowy, którego pracownicy mają doświadczenie w tego typu sytuacjach.

Zobacz też: Sprowadzanie zwłok | Epitafium Przewozy

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *